Anne Mette Hansen skuffet: Jeg troede vi kunne gå hele vejen
Metz missede Champions League-finalen efter et dramatisk nederlag til Odense Håndbold på 31-29 i semifinalen. Franskmandene var ellers foran med syv mål undervejs, men måtte se sig slået efter forlænget spilletid.
Efter nederlaget var den danske Metz-spiller Anne Mette Hansen tydeligt påvirket og skuffet over kampens udfald.
“Jeg er mega skuffet og ked af det. Det var en kæmpe drøm for mig, og jeg troede virkelig, at vi kunne nå hele vejen,” sagde hun efter kampen til TV 2 SPORT.
Anne Mette Hansen erkendte også, at det ikke var tilfældigt, at Odense trak det længste strå i kampens afgørende fase.
"Odense var det bedre hold til sidst, de bevarede roen og udnyttede deres chancer, hvor vi gik i stå. Det gør ondt lige nu," forklarede hun.
Metz skal søndag spille bronzekamp, mens Odense møder Györ i finalen.