Dyn og Handball-Bundesligaen har sikret deres samarbejde flere år frem i tiden. Streamingtjenestens rettighedsaftale med den tyske liga er blevet forlænget frem til 2032.
Forlængelsen kommer efter Dyns første tre år på markedet, hvor platformen har oplevet stor vækst og tilgang af seere.
Alligevel mener Dyn-stifter og tidligere DFL-chef Christian Seifert, at tysk håndbold fortsat har et langt større potentiale.
I et interview med SPORT BILD peger han særligt på forskellen mellem den store interesse under landsholdsslutrunderne og den daglige opmærksomhed omkring Bundesligaen som en central mulighed for yderligere vækst.
Interessen for både ligahåndbold og europæiske kampe på Dyn er allerede mærkbar. Ifølge Seifert kan seertallene på streamingtjenesten måle sig med store fodboldbegivenheder på betalingsmarkedet.
Næste store satsning bliver VM på hjemmebane i januar. Her vil Dyn løfte sin produktion til det hidtil højeste niveau i et forsøg på at få flere af de traditionelle tv-seere til også at følge håndbolden fast på platformen.
Ny dokumentarserie går bag kulisserne hos Füchse Berlin, Flensburg og THW Kiel
Dyn og ARD går helt tæt på flere af Bundesligaens største klubber i en ny dokumentarserie.
Mathias Gidsel, Nicolaj Krickau og flere tyske storklubber er blandt de centrale navne.
Sportway overtager tv-rettighederne til Handbollsligan i Sverige
Svensk tophåndbold får en ny rettighedshaver, mens den eksisterende streamingløsning stopper før tid.
Alle kampe skal fortsat vises live, men flere detaljer om den nye løsning mangler endnu.
Champions League i håndbold står uden fransk tv-aftale før 2026/27-sæsonen
En tidligere tv-aftale er udløbet få uger før den nye Champions League-sæson.
Hvis ingen ny partner kommer på plads, venter en helt anden løsning for de franske seere.




























