Efter Skjern-kritik: Forbundet beklager misforståelser
Skjern Håndbold stod for få dage siden midt i en offentlig debat, da der opstod uklarhed om klubbens mulighed for at søge en plads i Champions League, hvis holdet skulle tabe DM-finalerne mod Aalborg. DanskHåndbolds administration og Skjerns advokat Hans Jeppesen var stærkt uenige om fortolkningen af reglerne.
Nu melder DanskHåndbold klart ud og erkender, at kommunikationen fra forbundets side kunne have været langt bedre.
“Set i bakspejlet skulle vi højt og tydeligt have meldt ud om fordelingen af europæiske pladser og eventuelle muligheder for opgraderinger efter grundspillet,” skriver DanskHåndbold i en pressemeddelelse.
Forbundet påpeger samtidig, at den nuværende model for fordelingen af de europæiske pladser blev vedtaget i fællesskab med klubberne i 2021 i Udvalget for Professionel Håndbold. Den debat, der fulgte efter Skjerns indsigelse, viste dog, at reglerne ikke har været tydeligt nok formidlet.
“Det er vores ansvar som forbund at sikre, at regler og rammer bliver formidlet tydeligt – både til klubber, medier og publikum. Vi må desværre konstatere, at der i denne sag er opstået misforståelser, hvilket vi ønsker at undgå,” skriver DanskHåndbold videre.
Som konsekvens af forløbet varsler forbundet nu en evaluering af deres egen kommunikation, så lignende situationer undgås fremover:
“Vi vil tage initiativ til en evaluering af, hvordan vi kommunikerer om klubbernes mulighed for europæisk deltagelse, og hvordan vi sikrer, at vigtige regler og principper bliver forstået og accepteret bredt.”
Afslutningsvis understreger DanskHåndbold vigtigheden af sammenhold og gensidig respekt i debatten om dansk håndbold.