Filippa Fransson fortsætter i EH Aalborg.
Det lokale stortalent bliver også i den kommende sæson en del af truppen hos håndboldkvinderne fra EH Aalborg, hvor hun allerede i den netop afsluttede sæson var omkring ligaholdet.
“Jeg er utrolig glad for, at Filippa også er en del af vores trup i den kommende sæson. Hun er en spiller, som bringer masser af energi, fart og intensitet ind på banen, og hun har allerede vist, at hun besidder nogle spændende kvaliteter”, siger cheftræner Kenneth Hedegaard.
Fransson har fået sin håndboldopdragelse i Dronninglund Håndbold og kom via Stidsholt Idrætsefterskole til EH Aalborgs ungdomsafdeling. Her har hun spillet både U17- og U19-liga.
I den forgangne sæson fik hun debut for ligaholdet i pokalkampen mod Nykøbing Falster Håndbold, og siden blev det til otte kampe i Bambuni Kvindeligaen.
Hos EH Aalborg fremhæves især hendes eksplosivitet, duelstyrke og fightervilje.
“Filippa er stadig kun i starten af sin seniorkarriere, og derfor er det også spændende at tænke på, hvor meget mere der ligger i hende. Med hendes arbejdsomhed, indstilling og lyst til hele tiden at udvikle sig, er jeg overbevist om, at hun har mange gode år foran sig”, siger Kenneth Hedegaard.





























