Aalborg-profil inden aftenens kamp: "Vi skal have revanche"
Der er masser af optimisme at hente hos Aalborg Håndbold, selvom holdet tabte i EHF Champions League kampen mod norske Kolstad i Trondheim, onsdag aften. Her måtte klubben se sig slået med et enkelt mål i de afgørende sekunder. Kampen endte 25-24.
Alligevel er der masser af energi til aftenens kamp, hvor Aalborg skal møde bundholdet fra Grindsted GIF, der stadig ikke står noteret for point her i ligaens tiende spillerunde. Opgøres spilles i Grindsted.
Det fortæller Aalborg spiller, Felix Möller, på klubbens hjemmeside.
Möller mener, at holdet kan tage rigtig mange gode ting med fra det forrige opgør, selvom det ikke udløste point på kontoen. Svenskeren fremhæver blandt andet, at forsvarsspillet havde et stærkt fundament, godt hjulpet på vej af målvogter Fabian, som stod med en redningsprocent omkring 40.
Felix Möller håber på en helstøbt indsats fra hele holdet, som udover resultatet, vil booste selvtilliden før den kommende landsholdspause.
Kampen mellem Aalborg Håndbold og Grindsted GIF spilles i aften kl. 20:00