Live – Mest læste Håndboldnyheder

Ditte

GOG buldrede afsted mod KIF: – Spillede en flot 1. halvleg

GOG hentede lørdag en sikker sejr i testkampen mod KIF Kolding, hvor det fynske mandskab vandt 38-30.

GOG satte sig hurtigt på opgøret og gik til pause med en føring på 21-13. Efter pausen fik KIF Kolding bedre fat og reducerede flere gange føringen, men GOG holdt fast og sikrede sejren.

Cheftræner Kasper Christensen hæftede sig især ved den stærke første halvleg, mens han så plads til forbedring efter pausen.

– Drengene lagde hårdt ud og spillede en flot 1. halvleg – og kunne gå til pause med en føring på 13-21. I 2. halvleg havde vi lidt sværere ved at holde niveauet i defensiven. I det store hele var det en god og brugbar træningskamp, hvor vi fik mange spillere i spil igen, siger Kasper Christensen til klubbens Facebook-side.

Manuel Zehnder blev igen GOG’s topscorer – og denne gang med 11 mål.

Vil du have flere håndboldnyheder?

Elsker du håndbold?

Tilføj Europamester på Google med ét klik, og få mere håndbold i dit nyhedsflow.

Tilføj Europamester på Google, og få flere håndboldnyheder fremover.

Tilføj os på Google

Når Google åbner:
Sæt flueben ved Europamester. Så gemmes det automatisk.

Live – Mest læste Håndboldnyheder

Live – Mest læste fodboldnyheder