HØJ-profil ser frem til lokalopgør
HØJ Elite står foran årets sidste kamp, når holdet lørdag gæster Nordsjælland i et opgør, der bliver spillet foran fyldte tribuner. Forud for udekampen forventer Simen Schønningsen en intens affære med høj intensitet og masser af fysik.
Ifølge HØJ-profilen bliver det en vanskelig opgave i en hal, hvor hjemmeholdet normalt er stærke, og hvor tempoet ofte er højt fra første fløjt.
"Jeg forventer en hård kamp med masser af gejst. Et hjemmehold, der er dygtige i deres egen arena og spiller med fuld fart og meget fysik, så det skal vi være klar på," siger Simen Schønningsen til klubbens sociale medier.
Skal HØJ Elite have point med hjem, kræver det ifølge Schønningsen en klar taktisk plan – særligt mod Nordsjællands defensive udtryk.
"Vi skal finde en løsning på deres lidt offensive forsvar, hvor der er meget split i det hele. Vi skal komme med fart og slippe bolden. Rent defensivt skal vi få fat i deres skytter og deres 7 mod 6-spil, som jeg regner med, at der kommer en masse af. Det skal vi finde en løsning på," forklarer han.
Opgøret spilles foran et stort publikum, hvor der ventes mellem 2.000 og 3.000 tilskuere. Det ser HØJ-profilen ikke som en ulempe.
"Det tror jeg kun er positivt for os. Det giver en sjov ramme, og det er det, vi godt kan lide at spille i. Så det er kun en fordel," siger Simen Schønningsen.