Grindsted har sagt farvel til assistenttræner Lasse Boesen efter to sæsoner i klubben.
Boesen kom til klubben midt i den opsigtsvækkende oprykning til Herreligaen, hvor Grindsted pludselig stod uden assistenttræner. Her blev den tidligere landsholdsspiller hentet ind som en løsning – og det skulle vise sig at blive et match, der overgik alle forventninger.
Ifølge klubben bidrog Boesen ikke kun med sin store håndboldfaglige viden, men også med en personlighed, der både kunne stille krav og samtidig skabe liv i omklædningsrummet.
Samarbejdet med cheftræner Jacob Lynggaard blev centralt i udviklingen, hvor Grindsted formåede at etablere sig i ligaen over to sæsoner – trods forventninger om noget andet.
Det, der i første omgang var tænkt som en kortvarig løsning, endte med at blive et toårigt samarbejde i Herreligaen.
Nu skilles parterne, og Grindsted sender Boesen videre med en stor tak.





























