LIVE - Mest læste Håndboldnyheder

Morten Wessel Sørensen

Lotte Grigel bliver håndboldekspert

Den tidligere landsholdsspiller og udlandsprofessionelle Lotte Grigel er ny håndboldekspert på Viaplay.

18 måneder har Lotte Grigel været uden for håndboldverdenen. En graviditet og et muligt karrierestop senere, så føler hun sig klar til at være en del af den verden, som hun har et stort kendskab til. Til TV3 Sport siger hun:

"Jeg glæder mig helt vildt meget til at skulle dele ud af alt den viden, som jeg har taget ind, de sidste mange år i udlandet".

I mange år har Lotte Grigel elsket spillet, og det er netop denne passion for håndbold, hun ser som en stor opgave at formidle videre til alle se seere, der sidder bag skærmen derhjemme. Det bliver gjort med både varme og seriøsitet.

"Jeg glæder mig både til at fortælle sjove historier og give et indblik i den verden, som går bagved håndbolden, og som seeren ikke lige ser", siger den tidligere topspiller.

Lotte Grigel har enorm erfaring, hvilket man kan se på hendes CV. 112 landskampe og seks år i udlandet hos bl.a. russiske Rostov-Don, ungarske Debreceni og franske Nantes, som blev karrierens sidste stop.

LIVE - Mest læste Håndboldnyheder

LIVE - Mest læste Fodboldnyheder

LIVE - Mest læste ishockeynyheder