LIVE - Mest læste Håndboldnyheder

Jan Skjødt Østergaard Pedersen

Louise Søndergaard: Forudsætningerne til kampen er gode

Håndboldkvinderne fra Viborg HK måtte i weekenden indse, at de måtte rejse hjem uden en medalje om halsen.

I det sydvestjyske deltog Ole Bitsch’ tropper i Santander Final4, hvor det blev til et nederlag mod Nykøbing Falster Håndboldklub i semifinalen og til Odense Håndbold i kampen om bronzemedaljerne.

Viborgenserne gjorde dog en særdeles god figur mod de orangeblusede fynboer og det er opløftende frem mod anden halvdel af sæsonen.

Viborg HK spiller deres første ligakamp i det nye år i morgen aften, når de på udebane støder sammen med SønderjyskE Kvindehåndbold.

”Jeg synes klart, at vi leverede meget bedre mod Odense Håndbold, end vi gjorde mod Nykøbing Falster, så forudsætningerne til kampen mod SønderjyskE er gode… Jeg synes, at vi står skarpt lige nu, og hvis vi så minimerer fejlene endnu mere, ser det rigtig godt ud i begge ender”, sagde Viborg-profilen Louise Søndergaard til Viborg Stifts Folkeblad lørdag.

Tirsdagens opgør spilles i Sydbank Arena Aabenraa og bliver fløjtet i gang klokken 20.00.
 

LIVE - Mest læste Håndboldnyheder

LIVE - Mest læste Fodboldnyheder

LIVE - Mest læste ishockeynyheder