Live – Mest læste Håndboldnyheder

Esben Thomsen

Luca Witzke forhandler om skifte fra Flensburg til Hamburg

Luca Witzke er tilbage efter sin lange skadespause, men forhandler ifølge SPORT BILD om et skifte fra Flensburg til Hamburg for resten af sæsonen.

Luca Witzke kan være på vej væk fra SG Flensburg-Handewitt allerede i løbet af den igangværende sæson.

Den 27-årige bagspiller er igen helt klar efter en alvorlig skulderskade, en operation og et langt genoptræningsforløb. Hos Flensburg ser udsigten til spilletid under cheftræner Ales Pajovic dog ud til at være begrænset.

Ifølge SPORT BILD forhandler parterne derfor om et skifte til Bundesliga-rivalen Handball Sport Verein Hamburg for resten af sæsonen.

Witzke kom til Flensburg fra SC DHfK Leipzig i sommeren 2025 og har kontrakt frem til 2027.

Hamburg har samtidig et behov i bagkæden, efter Moritz Sauter har pådraget sig en korsbåndsskade, der holder ham ude frem til næste sæson. En lejeaftale eller et kortsigtet skifte kan derfor give Witzke kampform og samtidig hjælpe Hamburg med at dække hullet på positionen.

Til sommeren 2027 spås den tyske OL-sølvvinder fra 2024 at forlade Flensburg permanent. Både MT Melsungen og HC Erlangen meldes stærkt interesserede.

Falder forhandlingerne på plads under landskampspausen, kan Witzke allerede få sin Hamburg-debut 14. november mod netop Erlangen.

Profil ude på ubestemt tid: Hamburg-boss lader døren stå åben for forstærkning
Moritz Sauters fravær har fået Hamburg til at holde øje med transfermarkedet, hvor præsident Niklas Weller åbnede for en forstærkning, hvis den rette mulighed opstår.

Gislason har valgt: Disse profiler blev forbigået i den tyske landsholdstrup
Luca Witzke var blandt profilerne uden for den tyske trup efter næsten et års skulderskade, selv om Flensburg-spilleren netop var vendt tilbage på banen.

Stefan Kretzschmar om Emil Nielsen-rygte: Flensburg bygger en verdensmagt
Flensburg forbindes med Emil Nielsen og har allerede sikret Costa-brødrene, mens flere markante ændringer venter i den nordtyske storklubs trup.

Vil du have flere håndboldnyheder?

Elsker du håndbold?

Tilføj Europamester på Google med ét klik, og få mere håndbold i dit nyhedsflow.

Tilføj Europamester på Google, og få flere håndboldnyheder fremover.

Tilføj os på Google

Når Google åbner:
Sæt flueben ved Europamester. Så gemmes det automatisk.

Live – Mest læste Håndboldnyheder

Live – Mest læste fodboldnyheder