Niklas Landin omkring det at spille sammen med sin bror i THW Kiel
Niklas- og Magnus Landin har siden sommeren 2018 været holdkammerater i THW Kiel.
Magnus Landin skiftede nemlig her til den tyske klub fra det daværende KIF Kolding København og de to brødre blev derfor forenet i THW Kiel.
Niklas Landin er da også glad for, at Magnus Landin kom til klubben, selvom de indenfor de sidste par år også spiller sammen på landsholdet, hvor Magnus Landin er blevet fast mand.
Den danske landsholdsmålmand siger følgende til liquimoly-hbl.de:
"At se ham hver dag skete ikke så tit i de 7 syv år, hvor han har spillet i Danmark og jeg har spillet i Tyskland. Jeg flyttede hjemmefra meget tidligt, hvorfor vi heller ikke så meget til hinanden. Derfor er det skønt, at jeg ser ham stort set hver dag nu. Det er også godt for mine børn, at deres onkel er der hele tiden. Jeg er meget glad for, at han er i Kiel."
Niklas Landin har kontrakt med THW Kiel indtil sommeren 2021, hvor Magnus Landins kontrakt løber indtil sommeren 2020.