Norsk håndbold plyndres: Udenlandsk forbund har udset sig næsten 100 talenter
Projektet er stadig nyt, men der er allerede taget kontakt til flere norske håndboldklubber med henblik på at finde spillere, der har bosniske rødder. Det gælder spillere helt ned til 16 år, altså piger født i 2009 og tidligere.
Manden bag initiativet i Norge er Igor Delic, der arbejder frivilligt for det bosniske håndboldforbund. Han forklarer, at spillerne primært er født og opvokset i Norge, men med forældre eller bedsteforældre, som oprindeligt stammer fra Bosnien-Hercegovina:
“De fleste spillere, vi har identificeret, er født i Norge, men de har forældre, bedsteforældre eller oldeforældre, som oprindeligt kommer fra Bosnien-Hercegovina. Vores fokus er på piger med bosnisk baggrund – baseret på statsborgerskab eller familiebaggrund,” siger Delic til Nettavisen.
Han understreger desuden, at rekrutteringen sker efter de gældende regler fra både Norges Håndboldforbund (NHF), det europæiske håndboldforbund (EHF) og det internationale håndboldforbund (IHF).
Bosnien-Hercegovinas initiativ er ikke begrænset til Norge, men planen er at udvide til Tyskland, Østrig og andre lande med stor bosnisk diaspora.