LIVE - Mest læste Håndboldnyheder

Ida Hummeluhr

OL 2021 er i fare

Selvom OL, der efter planen skulle have været afholdt i år, er rykket til 2021, så er verdens største sportsbegivenhed stadig i overhængende fare for at blive afholdt som vanligt.

For nyligt har Toshiro Muto, direktør ved Tokyos organiseringskomité, udtalt sig om, at De Olympiske Lege kan blive anderledes end tidligere, det oplyser TV2.

Da man valgte at udsætte OL tidligere på foråret, da coronapandemien brød ud, overvejede komitéen at udsætte legene til 2022, men 2021 blev altså fortrukket.

Et valg som Yoshiro Mori, formanden for den japanske organisationskomité, ser som 'gambling'.

Også professor og tidligere Nobel-prisvinder i medicin, Tasuko Honjo, mener, at det er lige lovligt optimistisk at forvente et 'normalt' OL allerede i sommeren 2021. Han siger følgende, oplyst af TV2:

"Betingelsen må derfor være, at vi på det tidspunkt har en brugbar vaccine mod covid-19".

Selvom en vaccine vil være at foretrække, så er det altså stadig ikke sikkert at legene vil kunne afholdes almindeligt, i hvert fald ikke hvis man spørger Yoshito Niki, der er professor i smitsomme sygedomme. Han siger, ifølge TV2, følgende:

"Hvis legene afholdes alligevel, vil det blive helt uden tilskuere, og deltagerne vil skulle rejse til Tokyo en måned inden for at blive testet og sat i karantæne".

Selvom udsættelse af legene til 2022 var på tale, så er det ikke længere relevant, hvis det står til Yoshiro Mori, han siger følgende:

"Nej, i det tilfælde vil de blive aflyst".

Det bliver således spændende at følge udviklingen af afholdelsen af De Olympiske Lege.

LIVE - Mest læste Håndboldnyheder

LIVE - Mest læste Fodboldnyheder

LIVE - Mest læste ishockeynyheder