Oliver Nøddesbo Eggert til fransk håndbold
Oliver Nøddesbo Eggert har spillet det meste af sin professionelle håndboldkarriere i Sønderjyske, med en afstikker til TM Tønder. Nu har han dog valgt at få noget udlandserfaring - rettere sagt i Frankrig.
Her har den 26-årige venstreback skrevet under på en to-årig kontrakt med franske Istres, hvor danske Rasmus Nielsen i forvejen spiller.
“Jeg ønskede at få en ny oplevelse, vi talte meget om det med min kæreste, og Frankrig ser ud til at være et behageligt land at bo i, franskmændene virker også meget søde! At spille mod Montpellier, Paris... det giver mig virkelig lyst! For 3 år siden spillede jeg også med Rasmus Nielsen, inden han kom til at spille i Istres. Jeg løb også ind i Jakob Mikkelsen flere gange. Jeg er ret spændt på at komme til og spille i Istres. Mentaliteten ser fantastisk ud, jeg kan ikke vente med at mærke atmosfæren der," siger danskeren til Istres hjemmeside.
Træneren for det franske hold er også begejstret for at hente venstrebacken til Istres - til hjemmesiden siger han:
"Han er en komplet spiller! Vi har været på hans profil i et stykke tid, omkring halvandet år. Oliver er en 'alsidig back', der kan spille angrebsmæssigt på venstre back og center. Han er en spiller med størrelse, han har en håndboldistisk kultur, som jeg godt kan lide.Han har fingerfærdighed, skydning, ingen overskud i sit spil, han kan bringe os meget i de kommende år i denne dobbeltposition.
Først skal Oliver Nøddesbo Eggert færdiggøre sin sidste sæson hos Sønderjyske, før han drager mod Frankrig.
Oliver Nøddesbo Eggert og Sønderjyske møder i aften KIF Kolding i kampen om to point - kampen starter klokken 19.30.