Live – Mest læste Håndboldnyheder

Simon Skovhus

HH pressede storfavoritten: – Vi bliver farlige i slutspillet

HH Elite tabte torsdag aften 35-31 mod Odense Håndbold i første kamp i slutspillet, men kampen blev langt tættere end ventet. HH-holdet bed nemlig så godt fra sig, at Odense var nødsaget til at sende deres største profiler på banen i kampens slutfase for at sikre sejren.

Ronni Boy, cheftræner for HH Elite, pressede Odense til at spille med deres bedste bagspillere i kampens afgørende fase. Odense havde formentlig planlagt at spare på kræfterne til en vigtig Champions League-kamp få dage senere.

Ved pausen førte Odense 17-16, og HH Elite formåede at holde sig med i kampen det meste af anden halvleg. Med otte minutter tilbage trak Odense dog afgørende fra.

Trods nederlaget er Ronni Boy optimistisk omkring de kommende playoff-kampe. Han vurderer, at HH Elite vil udfordre modstanderne og hente point i slutspillet.

HH Elites næste playoff-opgør er mod Viborg HK, hvor holdet håber at leve op til trænerens forventninger.

Kilde: Horsens Folkeblad

Vil du have flere håndboldnyheder?

Elsker du håndbold?

Tilføj Europamester på Google med ét klik, og få mere håndbold i dit nyhedsflow.

Tilføj Europamester på Google, og få flere håndboldnyheder fremover.

Tilføj os på Google

Når Google åbner:
Sæt flueben ved Europamester. Så gemmes det automatisk.

Live – Mest læste Håndboldnyheder

Live – Mest læste fodboldnyheder