SønderjyskE-træner var godt tilfreds efter flot testsejr
SønderjyskE var mandag rejst en tur til Tyskland, hvor der ventede ukrainsk modstand.
Det blåblusede mandskab tørnede nemlig sammen med Motor Zaporozhye, som i den nye sæson også er at finde i Champions League.
SønderjyskE fik her en flot sejr, da de kunne rejse hjem til Danmark med en sejr på 27-25 i bagagen.
Læs også: Håndbolden er tilbage! SønderjyskE – Motor Zaporozhye i tal
Efter den flotte sejr over det ukrainske mesterhold fra Motor Zaporozhye, så var Jan Pytlick også en tilfreds cheftræner.
Han siger følgende til klubbens hjemmeside:
"Vi er meget tilfredse med kampen, ikke mindst med at vi formår at komme tilbage i opgøret hvor vi med 8 minutter tilbage er bagud med 3 mål. Vi viser her en tro på tingene, kommer op og vinder til slut med 2 mål. Det er utrolig flot og vigtigt at vi viser os selv og hinanden at vi kan vende kampen selvom vi er underpres. Kampafgørende bliver at vi får styr på deres stregspillere efter at de havde kørt lidt rundt med os i de første 15 minutter, samtidig med at vi får gang i vores eget stregspil. Der var mange gode individuelle præstationer, men jeg vil gerne fremhæve Noah Gaudin der med 9 scoringer fik vist sig rigtig godt frem."