LIVE - Mest læste Håndboldnyheder

Ditte Hansen

Svensk stjerne var på vej mod comeback: Nu er han ramt af ny korsbåndsskade

Det er tredje gang, at den svenske spiller pådrager sig en korsbåndsskade.

Den svenske højrefløj fra Füchse Berlin har endnu ikke sat fod på håndboldbanen i denne sæson og må fortsat holde sig ude på grund af skade. 

Valter Chrintz har under sit genoptræningsforløb i Sverige igen revet korsbåndet over og vil være ude på ubestemt tid.

I september 2020 skiftede Valter Chrintz fra den svenske klub IFK Kristianstad til Füchse Berlin. Som ung spiller overtog han pladsen efter landsmanden Mattias Zachrisson. 

Allerede i november 2022 blev han ramt af skadesuheld og pådrog sig sin første korsbåndsskade. Efter måneders tvungen pause spillede han i sidste sæson for samarbejdspartneren 1. VfL Potsdam i 2. Bundesliga. Efter blot fem kampe måtte han dog igen udgå efter kampen mod HSG Nordhorn-Lingen – anden korsbåndsskade.

I den aktuelle sæson har den 25-årige højrefløj derfor endnu ikke været i aktion – og det kommer han heller ikke lige foreløbig. 

Under sin genoptræning i hjemlandet rev han igen korsbåndet – for tredje gang i det højre knæ. Dermed er han blevet kastet tilbage i sin opbygningsproces og må fortsat følge holdet fra tribunen. 

Den kommende genoptræning foregår i Berlin, mens en ny operation endnu afventer. 

Chrintz har spillet 74 kampe for Füchse Berlin i HBL og var en del af holdet, der vandt EHF European League i 2023. Han har desuden spillet 35 landskampe for Sverige og blev europamester i 2022 sammen med den nuværende Füchse-anfører Max Darj.

Valter Chrintz udtaler i en pressemeddelse:

"Det har været en svær tid, siden jeg fik beskeden. Men jeg føler, at jeg er på rette vej. Jeg giver ikke op – jeg vil gøre alt for at komme stærkt og sundt tilbage. Målet er at spille håndbold igen, og jeg er motiveret og giver alt."

Sportsdirektør Stefan Kretzschmar tilføjer:

"Jeg er virkelig ked af det på Valters vegne. Vi krydser fingre for hans kommende genoptræning. Han skal tage den tid, han behøver, for at gøre det rigtigt. Hele Füchse-holdet ønsker ham det bedste."
 

LIVE - Mest læste Håndboldnyheder

LIVE - Mest læste Fodboldnyheder

LIVE - Mest læste ishockeynyheder