Aalborg Håndbold åbner søndag den nye sæson med muligheden for straks at føje et trofæ til samlingen.
I Super Cup venter Skanderborg AGF i Randers. Dermed bliver opgøret samtidig et gensyn med sidste sæsons DM-finaler, hvor Aalborg sikrede sig guldet efter to tætte kampe mod sølvvinderne.
Thomas Arnoldsen forventer igen et intenst og tæt opgør mellem de to hold.
Aalborg kommer til kampen efter en sejr over Paris Saint-Germain, mens Skanderborg AGF senest har været i pokalaktion mod Lemvig. Det tætte program ændrer dog ikke på ambitionerne hos nordjyderne.
Til klubbens YouTube-kanal gør Arnoldsen målsætningen helt klar:
“Det betyder selvfølgelig, at man måske lige er der 10 procent ekstra, end man er til en træningskamp. Der er lidt mere nerve, fordi der er noget på spil. I Aalborg er vi sat i verden for at vinde titler, og nu har vi mulighed for at vinde en på søndag, så det går vi 100 procent efter. Alt andet end en pokal vil ikke være ret godt,” forklarer Thomas Arnoldsen.
Skanderborg AGF slog Lemvig-Thyborøn 40-33 i pokalen – Nick Rasmussen tilfreds
Skanderborg AGF fik den ønskede optakt med avancement i pokalturneringen.
Cheftræner Nick Rasmussen hæftede sig især ved én del af præstationen.
Arnoldsen fremhæver nyt forsvar
Thomas Arnoldsen så positive tegn i Aalborgs nye defensive greb mod Füchse Berlin.
Landsholdsprofilen glædede sig samtidig over udviklingen i sit eget spil.
Aalborg sendte Gidsel og Füchse Berlin hjem med nederlag
Aalborg viste stærk form mod den tyske storklub i sæsonoptakten.
En stærk første halvleg lagde fundamentet for sejren foran 5.500 tilskuere.




























