Live – Mest læste Håndboldnyheder

Anders T. Willumsen

Træner skuffet over tabte points efter hektisk kamp i intens lydkulisse – “Det havde vi ikke forventet”

Jakob Vestergaard så sit Odense-hold kæmpe sig tilbage og tage føringen mod Gloria Bistrița, men for mange brændte afslutninger og forhastede angreb blev afgørende i 27-29-nederlaget.

Odense Håndbold var tæt på point i Rumænien, men måtte rejse hjem med et 27-29-nederlag til Gloria Bistrița.

Jakob Vestergaards hold kom dårligt fra start og var under pres af både hjemmeholdets forsvar og Evelina Eriksson i målet.

Mod slutningen af første halvleg fik Helene Fauske og Viola Leuchter dog sat mere fart på Odenses spil, og efter pausen blev syv-mod-seks et vigtigt våben.

Det fik Odense helt tilbage og foran 22-20.

Men det samme våben kom også til at koste. Flere hurtige og upræcise angreb gav Bistrița muligheder mod det tomme mål, og hjemmeholdet svarede med fire scoringer i træk.

“Vi havde nogle op- og nedture, og til sidst brændte vi for mange afslutninger. Det var også meget svært at spille her på grund af tilskuerne og støjen. Det havde vi ikke forventet,” sagde Jakob Vestergaard efter kampen til eurohandball.

Elma Halilcevic var Odenses mest effektive spiller med seks mål på syv forsøg, mens Viola Leuchter også scorede seks.

Odense fandt altså flere løsninger undervejs, men manglede den nødvendige skarphed, da kampen skulle afgøres.

Vil du have flere håndboldnyheder?

Elsker du håndbold?

Tilføj Europamester på Google med ét klik, og få mere håndbold i dit nyhedsflow.

Tilføj Europamester på Google, og få flere håndboldnyheder fremover.

Tilføj os på Google

Når Google åbner:
Sæt flueben ved Europamester. Så gemmes det automatisk.

Live – Mest læste Håndboldnyheder

Live – Mest læste fodboldnyheder