Bjerringbro-Silkeborg fik en mareridtsagtig første halvleg mod Ribe-Esbjerg og gik til pause bagud med hele 25-14.
Kampen begyndte ellers jævnbyrdigt, og ved 4-4 var BSH fortsat med. Derefter mistede gæsterne grebet om opgøret. Returløbet svigtede, de dårlige beslutninger tog til, og Ribe-Esbjerg fik sat et tempo, som Bjerringbro-Silkeborg ikke formåede at håndtere.
Udviklingen vakte stor undren hos TV 2 Sports håndboldekspert Claus Møller Jakobsen.
“Et hav af dårlige beslutninger, og jeg har næsten aldrig set noget lignende i 30 minutter. Det var et hold i opløsning i første halvleg,” sagde Claus Møller Jakobsen til TV 2 Sport.
BSH fik reduceret afstanden efter pausen, men Ribe-Esbjerg endte med at vinde kampen klart med 37-29.
Nederlaget kom blot få dage efter, at Bjerringbro-Silkeborg havde spillet 30-30 mod Aalborg Håndbold.
Topdommer svarer igen på vildt Lauge-angreb
Rasmus Lauges hårde kritik efter Aalborg-dramaet fik topdommer Mads Hansen til at svare – og han pegede på en konkret ændring bag BSH-frustrationen.
Hvad bringer fremtiden for rutineret BSH-kriger?
Anders Zachariassen har kontraktudløb til sommer, og både familiesituationen og BSH-ledelsens overvejelser spiller ind i spørgsmålet om hans næste skri




























