Live – Mest læste Håndboldnyheder

Anders T. Willumsen

Dansk landholdsspiller og Odense-stjerne deler stor nyhed: Er gravid!

Odense Håndbold og det danske kvindelandsholds dygtige højrefløj, Andrea Aagot, har meddelt, at hun er gravid!

Odense Håndbolds højrefløj har på Instagram meddelt, at hun er gravid og venter sit første barn.

Nyheden kommer efter en periode, hvor Aagot har markeret sig som en af de mest spændende danske højrefløje. Hun er kendt for sit lange svæv, sin tekniske kunnen og evnen til at variere sine afslutninger fra kanten.

Aagot fik sin slutrundedebut for Danmark ved EM i 2020 og har siden arbejdet sig stadig tættere på en større rolle på kvindelandsholdet.

Også i Odense har hendes udvikling været markant. Da hun kom til klubben, var hun ikke nødvendigvis tænkt som et klart førstevalg. Under Ole Gustav Gjekstad var hun end ikke med i truppen fra starten, men hun fik hurtigt ændret billedet.

På rekordtid spillede hun sig forbi den norske landsholdsspiller Malin Aune. Det skete især gennem hendes mange afslutningsvarianter, sikre straffekast og evnen til at levere stabilt, når hun fik chancen.

På landsholdet har hun samtidig taget konkurrencen op med Trine Østergaard. Ved den seneste slutrunde fik Aagot masser af spilletid og viste, at hun kan være mere end et alternativ på højrefløjen.

Nu venter en ny og helt anderledes rolle uden for banen.

Vil du have flere håndboldnyheder?

Elsker du håndbold?

Tilføj Europamester på Google med ét klik, og få mere håndbold i dit nyhedsflow.

Tilføj Europamester på Google, og få flere håndboldnyheder fremover.

Tilføj os på Google

Når Google åbner:
Sæt flueben ved Europamester. Så gemmes det automatisk.

Live – Mest læste Håndboldnyheder

Live – Mest læste fodboldnyheder