LIVE - Mest læste Håndboldnyheder

Jan Skjødt Østergaard Pedersen

Esbjerg-træner: Der er kommet mere energi og glæde i at spille håndbold igen

De forsvarende danske mestre fra Team Esbjerg hentede onsdag aften to vigtige point til ligakontoen.

På hjemmebane tørnede Tomas Axnérs tropper sammen med ligakonkurrenterne fra Sønderjyske Kvindehåndbold, da de to mandskaber krydsede klinger i 23. spillerunde i Kvindeligaen.

I Blue Water Dokken kunne de knap 2000 fremmødte tilskuere glæde sig over, at deres lokale helte var deres modstander overlegen og at de efter 60 minutters spil havde sikret sig en overbevisende sejr.

Team Esbjerg vandt opgøret med cifrene 43-26 efter en pauseføring på 22-10.

Se kampen i tal HER

”Vi har snakket om, at vi skal løfte vores forsvarsspil tidligt og løbe på vores kontraer, og det lykkedes i dag. Det spejler også meget af det, som vi har set til træningerne, hvor der er kommet mere energi og glæde i at spille håndbold igen”, sagde Tomas Axnér til klubbens hjemmeside efter kampen.

Esbjergensernes næste ligaopgave er på onsdag, hvor de på udebane støder sammen med Viborg HK.

LIVE - Mest læste Håndboldnyheder

LIVE - Mest læste Fodboldnyheder

LIVE - Mest læste ishockeynyheder