LIVE - Mest læste Håndboldnyheder

Patrick Andersen

Magdeburg er klart foran alle de andre

Der er stor tiltro til Magdeburg.

Den tidligere verdensklasse playmaker Andy Schmid, som i dag er ekspert på sportskanalen Dyn, spår, at SC Magdeburg vil dominere Bundesligaen i sæsonen 2025/26.

"Jeg går stærkt ud fra, at det bliver et solo-løb for SC Magdeburg," siger Schmid han ifølge Handball-World.com.

Ved siden af Bundesliga-opgøret mellem SG Flensburg-Handewitt og TSV Hannover-Burgdorf (37-29) uddyber schweizeren: 

"Jeg ved, at Bennet Wiegert sikkert ikke vil høre det, når det kommer fra alle sider, men jeg kan kun sige det: Jeg synes, Magdeburg er klart foran alle andre hold." Schmid forventer derfor ikke, at titlen afgøres i en tæt kamp helt til sidste spillerunde.

Han tilføjer om resten af ligaen: 

"Bagved er der fire-fem hold, der sandsynligvis vil kæmpe om Champions League-pladserne. Det var ikke forventet, at Berlin efter tre spillerunder allerede havde fire minuspoint."

Schmid vurderer, at andre hold som Rhein-Neckar Löwen og Gummersbach stadig vil gøre sig gældende, men understreger: 

"Det bliver tæt, men jeg tror ikke, spændingen om mesterskabet vil vare helt til 34. spillerunde."

LIVE - Mest læste Håndboldnyheder

LIVE - Mest læste Fodboldnyheder

LIVE - Mest læste ishockeynyheder