Live – Mest læste Håndboldnyheder

Jeppe Nielsen

Marko Grgic bliver i Eisenach trods kontrakt med Flensburg

Marko Grgic er for nylig blevet præsenteret i den tyske storklub SG Flensburg-Handewitt, men skiftet træder først i kraft i 2026

Marko Grgic bliver i ThSV Eisenach i den kommende sæson, selvom han har underskrevet en kontrakt med SG Flensburg-Handewitt med start sommeren 2026. Ifølge ThSV Eisenachs direktør Rene Witte, som har talt med Dyn, vil Grgic ikke skifte klub før til den tid.

Grgic fører i øjeblikket topscorerlisten i Bundesligaen og er en central spiller for Eisenach, der netop har sikret overlevelse i ligaen denne sæson. Klubben ser ham som en nøglespiller i deres ambition om at blive i Bundesligaen næste år, og Witte understreger, at det ikke er muligt at erstatte ham på nuværende tidspunkt.

Sportlige hensyn vejer tungere end økonomiske fristelser, når det gælder en eventuel tidlig afgang for Grgic, fastslår Witte.

Kilde: handball-world.news

Vil du have flere håndboldnyheder?

Elsker du håndbold?

Tilføj Europamester på Google med ét klik, og få mere håndbold i dit nyhedsflow.

Tilføj Europamester på Google, og få flere håndboldnyheder fremover.

Tilføj os på Google

Når Google åbner:
Sæt flueben ved Europamester. Så gemmes det automatisk.

Live – Mest læste Håndboldnyheder

Live – Mest læste fodboldnyheder