LIVE - Mest læste Håndboldnyheder

Stine Aaen

Ny målmand på plads i HC Midtjylland

Lars Eggen Rismark er en af de tre nordmænd, som er kommet til HC Midtjylland til denne sæson. Det er første gang, at den norske målmand spiller i en liga udenfor Norge, og han glæder sig til de nye udfordringer. Til HC Midtjyllands hjemmeside siger han om klubskiftet:

"Jeg havde lyst til nye udfordringer, og valgte derfor et skifte til Danmark, da det er en større liga med et højere niveau. HC Midtjylland udviste interesse for mig, og klubben har gang i en spændende satsning, som er interessant at være en del af"

Han påpeger derudover, at det også har betydning, at de to andre nordmænd, Esben Lie Hansen og Eivind Tangen, har skrevet under med den midtjyske klub. Han har indtil videre fået et godt indtryk at klubben og personerne omkring den. Om klubben og sine egne ambitioner udtaler han:

”Som hold håber jeg, at vi kan etablere os som et stabilt tophold i ligaen, der skal kæmpe med i slutspillet og gøre en forskel i ligaen. For mit eget vedkommende vil jeg kæmpe for at få så meget spilletid som muligt og etablere mig i den danske liga. Jeg håber ligeledes, at jeg falder godt til på holdet, og vi får opbygget et godt sammenhold.”

Ved siden af håndbolden studerer Lars Eggen Rismark til bygningsingeniør på fjernstudie.

 

LIVE - Mest læste Håndboldnyheder

LIVE - Mest læste Fodboldnyheder

LIVE - Mest læste ishockeynyheder