Fyringen i Nordsjælland Håndbold får nu yderligere konsekvenser for Tobias Aagaard. Trænerprofilen har valgt at stoppe i sine to funktioner hos Dansk Håndbold og trækker sig for en periode fra sporten.
Aagaard blev for få uger siden afskediget med øjeblikkelig virkning i Nordsjælland Håndbold. Klubbens ledelse reagerede på en intern omgangstone og retorik over for unge spillere, som blev vurderet til ikke at være forenelig med klubbens værdier.
Ved siden af arbejdet i ligaklubben havde Aagaard to centrale opgaver i Dansk Håndbold. Han fungerede både som talentansvarlig og som videoanalytiker tæt på herrelandsholdet.
Begge funktioner er nu fortid. Ifølge Sjællandske Nyheder har Aagaard selv indleveret sine opsigelser, fordi han ønsker en decideret pause fra håndboldverdenen.
Sportschef i Dansk Håndbold Morten Henriksen har over for mediet bekræftet opsigelserne, men ønsker ikke at kommentere beslutningen yderligere.
Reagerer på opsigtsvækkende fyring: Har han slået nogen?
Michael Rasmussen efterlyste en nærmere forklaring på det pludselige farvel efter blot 19 dage, mens den konkrete baggrund for Nordsjællands beslutning fortsat var uklar.
Få timer efter chok-exit i 1. division: Ligaklub præsenterer ny cheftræner
Efter det turbulente trænerforløb fandt Nordsjælland sin permanente løsning, da en cheftræner forlod Tønder efter bare én spillerunde for at tage ligajobbet.
Nordsjælland Håndbold fyrer Tobias Aagaard kort efter ansættelsen
Klubben forklarede selv baggrunden for det usædvanligt hurtige trænerskifte og fortalte samtidig, hvem der skulle overtage ansvaret midlertidigt.





























