LIVE - Mest læste Håndboldnyheder

Bartold: Skuffende vi smed sejren væk

Aalborg Håndbold fik en hård start på slutspillet, da de lørdag måtte nøjes med 22-22 ude mod Skjern efter en dramatisk afslutning, hvor Sebastian Bartold sikrede ét point på et straffekastmål få sekunder før tid.

Efter kampen var målscoreren tydeligt skuffet, da han evaluerede kampen over for klubbens Facebook-side:

“Jeg føler jo hele tiden, at vi sidder på kampen langt hen ad vejen. Vi fører med 3-4 bolde midtvejs i anden halvleg og har mulighed for at lukke kampen. Så brænder vi lidt. Vi får en uheldig udvisning, og det momentum skifter lidt og skærer den. Det er skuffende, når man sidder på kampen så langt hen ad vejen, at man lige smider det væk,” siger Sebastian Bartold.

Han anerkender samtidig, at kampen var præget af stærke defensive præstationer og to velspillende målmænd.

“De dækker godt op, og Bonde står godt dernede. De leverer en god forsvarsorganisation, og Niklas (Landin, red.) tager det meste, der kommer forbi. Så det er to forsvar, der leverer på højt plan, og to målmænd, der også viser sig fremragende,” siger Bartold.

Nu venter et nyt stort opgør allerede torsdag, hvor Aalborg skal en tur til Berlin i Champions League-kvartfinalen mod Füchse Berlin.

“Vi får lige lov at summe lidt i bussen hjem, og så får vi en fri dag søndag. Derefter går det løs fra mandag. Nu kommer alle de fede kampe på løbende bånd, så vi skal hjem, evaluere og finde ud af, hvordan vi skal løse opgaven mod Füchse. Så tror jeg nok, vi skal finde en god løsning, så vi forhåbentlig får en rigtig, rigtig god kamp dernede,” slutter Sebastian Bartold.
 


 

LIVE - Mest læste Håndboldnyheder

LIVE - Mest læste Fodboldnyheder

LIVE - Mest læste ishockeynyheder