LIVE - Mest læste Håndboldnyheder

FHK presser på: Håndboldarena står foran europæisk udvidelse

Efter påskeferien venter der et vigtigt møde i Fredericia Kommunes Økonomi- og Erhvervsudvalg, hvor et centralt punkt på dagsordenen handler om fremtiden for Middelfart Sparekasse Arena

Fredericia Håndboldklub ønsker at få hallen udvidet, så den fremover lever op til de europæiske krav om tilskuerkapacitet, når der spilles Champions League.

Sagen behandles som et lukket punkt på dagsordenen, og derfor er der ikke kutyme for at kommentere den offentligt, før den endelige politiske proces er afsluttet.

Punktet er tidligere blevet behandlet i Kultur- og Idrætsudvalget, også som et lukket punkt, men på sagsfremstillingen, der omhandlede “kommunale ejendomme” kunne man se, at et politisk flertal bestående af Peder Tind (Venstre) og Karsten Byrgesen (Borgernes Liste) stemte for at sende forslaget videre. Socialdemokratiet undlod at stemme ved den lejlighed.

Angiveligt er midlerne til udvidelsen allerede fundet blandt forligspartierne bag sidste års budgetaftale, og dermed er der på forhånd sikret flertal for projektet. Det er dog ikke kun kommunekassen, der skal finansiere udvidelsen. Også Fredericia Håndboldklub forventes at bidrage økonomisk.

FHK spillede størstedelen af denne sæsons Champions League-hjemmekampe i Odense, da Middelfart Sparekasse Arena ikke levede op til kravene fra det europæiske håndboldforbund. Selvom kampene i Odense tiltrak omkring 2.000 tilskuere pr. kamp, var stemningen langt fra den intense kulisse, man oplevede i Fredericia. 

Tidligere på året fik klubben dispensation til at spille et enkelt Champions League-opgør mod PSG på hjemmebane, og her blev det tydeligt, hvor stor en forskel den intime arena gør for stemningen.

Derfor FHK ønsker ikke at  gentage scenariet med kampe i Odense, hvorfor udvidelsen af arenaen nu er blevet prioriteret. Efter behandlingen i Økonomi- og Erhvervsudvalget skal beslutningen endeligt godkendes på et byrådsmøde den 30. april.
 

LIVE - Mest læste Håndboldnyheder

LIVE - Mest læste Fodboldnyheder

LIVE - Mest læste ishockeynyheder