Esbjerg-træner efter intense opgør: - Det har været hårdt i de seneste to uger
De seneste fem kampe har tæret hårdt på Team Esbjerg. Tre afgørende Champions League-kampe, som heldigvis gav en kvartfinaleplads, og to opgør i Kvindeligaen, der kostede på ressourcerne og på pointtavlen, er lagt bag holdet. Nu gælder det om at kigge på den næste periode af kampe, som begynder onsdag mod Horsens Håndbold Elite.
For selv om det blev til tre nederlag i de fem kampe, kom sejrene i Champions League, hvilket var med til at give holdet to friweekender i marts, hvilket forhåbentligt kommer til at give holdet noget afgørende hvile.
– Det gælder for os om at kigge på, hvilken periode vi går ind i, og at den giver os mulighederne for at sænke skuldrene lidt og trække vejret. Det var fem kampe på kort tid, hvor vi havde få spillere til rådighed. Nu har vi alle med, og det er også en periode med lavere intensitet, hvor vi skal forberede os til slutspillet, siger cheftræner Tomas Axnér i en pressemeddelse.
Truppen har nemlig kæmpet med fysikken i disse kampe, fordi der har været få på holdkortet i flere af kampene, og derfor gælder det for holdet om at få spillet de nye ansigter mere ind i konceptet, så de også står klar, når slutspillet i Kvindeligaen og kvartfinalerne i Champions League skal spilles. For det er her sæsonen skal afgøres.
– Det har været hårdt i de seneste to uger. De har kostet kræfter, og vi har blandt andet været ramt af ikke at have nogen venstrehåndede i bagkæden, så der er mange, som har fået mange flere minutter, siger cheftræneren.
Onsdagens modstander kommer med vind i sejlene. De har vundet deres to seneste opgør mod Skanderborg og EH Aalborg, og i opgørene forinden blev det til smalle nederlag til Nykøbing F. Håndbold og Odense.
De har også en slutspilsplads at spille for. De ligger á point med Silkeborg-Voel og Aarhus, og med kun én plads at spille om og med syv runder tilbage af grundspillet, skal Horsens jagte alle muligheder for point.
– Som altid bliver vi nødt til at præstere, og det skal vi også igen, hvis vi skal have de to point. Horsens spiller en god omgang håndbold. Der er ikke en fase, som stikker ud, da alle er vigtige, men vi skal kunne gå ind og skrue op for intensiteten, siger Tomas Axnér.
Holdet er også klar. Der er ingen ændringer i forhold til seneste kamp mod Györ. Kun at Mia Emmenegger og Merel Freriks igen er med.
Team Esbjergs trup til kampen i Kvindeligaen runde 20 mod Horsens Håndbold Elite onsdag den 26. februar kl. 18.30 i Blue Water Dokken:
Målvogtere: Anna Kristensen og Amalie Milling
Venstre fløj: Elin Hansson og Sanna Solberg
Højre fløj: Sarah Dekker og Mia Emmenegger
Streg: Merel Freriks, Rikke Iversen og Kaja Kamp
Bagspillere: Live Rushfeldt Deila, Line Haugsted, Judith van der Helm, Michala Møller, Henny Reistad og Mette Tranborg.