Thomas Mogensen ser frem til gensyn med GOG
Den tidligere playmaker, der spillede for GOG fra 2003 til 2007, har stærke minder fra sin tid i klubben og ser frem til at stå over for sin gamle hjemmebane.
“GOG vil altid betyde noget for mig. Det var en vigtig del af min rejse som spiller, og klubben har haft stor betydning for min karriere,” fortæller Mogensen til GOG's hjemmeside.
For ham var GOG mere end bare en klub – det var et fællesskab, der formede ham både på og uden for banen. “Vi lærte at kæmpe for hinanden og tage ansvar. Det var en vild tid, hvor vi både havde det sjovt og var seriøse,” siger han videre til klubbens hjemmeside.
Trods de gode minder er fokus nu rettet mod kampen, hvor Sønderjyske jagter vigtige point i slutspilsræset – og revanche for efterårets smalle nederlag. “Vi tabte i sidste sekund, og det gjorde ondt. Derfor vil vi rigtig gerne tage de to point denne gang,” siger Mogensen.