TV 2-ekspert efter BSH ydmygelse: "Det var en usandsynlig god start af Fredericia"
Fredericia Håndboldklub leverede søndag aften en decideret magtdemonstration, da de på udebane besejrede Bjerringbro-Silkeborg med hele 36-25 i første runde af Herreligaens slutspil. Nederlaget er BSH’s største på hjemmebane siden 2004 og efterlader klubben i en choktilstand.
Kampen var reelt afgjort længe før slutfløjt. Allerede ved pausen førte Fredericia med 17-11, og særligt indskiftede Reinier Taboada stjal rampelyset med hele 11 mål. Offensiven fungerede upåklageligt for gæsterne, mens BSH kæmpede med tekniske fejl og et idéforladt angrebsspil.
TV 2 Sports håndboldekspert Nicolej Krickau pegede i sin analyse på Fredericias stærke indsats i begge ender af banen – og et BSH-hold uden substans og tro. Fredericia udnyttede kynisk hver eneste fejl fra værterne og cementerede sejren tidligt.
“Det var en usandsynlig god start af Fredericia, der har gjort, hvad de skulle i begge ender af banen i 60 minutter. Fredericia har spillet godt, og ja, BSH har været utrolig dårlige i aften. Der mangler stadig substans og bund i det, BSH foretager sig" Sådan sagde Krickau i følge TV 2 Sport.
Med sejren har Fredericia lagt sig solidt i spillet om en semifinaleplads, kun overgået af GOG i puljen.