Hov, var det ikke? Heidi Løke gør comeback til VM
Den tidligere verdensstjerne gør nemlig comeback til et internationalt mesterskab, denne gang som en del af trænerstaben for Polens kvindelandshold.
Løke indgår i et stærkt norsk-præget trænerteam sammen med Arne Senstad, Eirik Haugdal og Adrian Struzik, og ifølge ekspert Lars Rasmussen er det en konstellation, der allerede har sat tydelige aftryk:
- Når du får Heidi Løke ind i en stabsfunktion, så får du ikke bare en træner – du får en levende håndboldmaskine. Hun har spillet på allerøverste hylde i så mange år, og den erfaring kan man mærke helt ud på banen, i omklædningsrummet og på tilskuerpladserne, siger Lars Rasmussen til Europamester.dk.
Polen er kommet flyvende fra start ved VM med to sejre i de første to kampe, og holdets præstation har overrasket mange. Men ikke Rasmussen:
- Jeg er faktisk ikke så overrasket. Løke ved præcis, hvad der skal til for at vinde kampe på det her niveau. Hun stiller krav, hun skubber spillerne – og samtidig har hun en helt særlig energi, der smitter. Den kombination er guld værd for et hold som Polen.
Ifølge Rasmussen er det særligt i duelspillet og forsvarsorganisationen, man allerede ser Løkes fingeraftryk.
- Hun har jo levet af nærkampe hele sin karriere. Den mentalitet – ‘jeg giver mig ikke en centimeter’ – den har hun taget med ind i trænerrollen. Det gør Polen mere robuste og sværere at knække.
Med den perfekte start har Polen spillet sig frem til en regulær gruppefinale mod Frankrig på tirsdag. En modstander af en helt anden kaliber, understreger Rasmussen:
- Frankrig er et af verdens mest komplette hold. Det bliver en test af, hvor langt Polen egentlig er kommet. Men jeg er spændt på at se, hvad Løke og resten af teamet kan gøre taktisk mod sådan en modstander.
Han forventer et fysisk tungt og tempofyldt brag:
- Hvis Polen skal have en chance, skal de ramme dagen i forsvaret. Der kan Løkes input blive helt afgørende – både i forberedelserne og undervejs i kampen.
Heidi Løke har ikke annonceret nogen storstilet trænerkarriere – men hendes rolle ved VM kan være begyndelsen på noget større.
- Hun har altid haft et naturligt lederskab. Hvis hun selv vil, kan hun sagtens få en stor fremtid som træner. Det her VM kan meget vel være hendes første store skridt, vurderer Rasmussen.
Uanset hvad står én ting klart: Heidi Løke er tilbage på den internationale scene – og Polen høster allerede frugterne af det.