LIVE - Mest læste Håndboldnyheder

Patrick Andersen

Nu kan en ny ære begynde efter Berlins første mesterskab

For første gang nogensinde kan Füchse Berlin kalde sig tyske mestre i håndbold. Med en sejr over Rhein-Neckar Löwen sikrede holdet fra den tyske hovedstad sig endelig det eftertragtede mesterskab, der kan vise sig at være starten på en ny epoke i Bundesligaen. Det skriver det tyske sportsmedie SPORT1.

I centrum for triumfen stod verdens bedste håndboldspiller, Mathias Gidsel. Danskeren scorede ti mål i den afgørende kamp mod Rhein-Neckar Löwen og understregede dermed sin betydning for det berlinerne har opbygget gennem de seneste år.

“Hvis man først har vundet det første mesterskab, falder det ofte lettere bagefter. Nu er vi en topklub, og vi kommer helt sikkert også til at kæmpe med om titlen næste og næstkommende år,” siger Gidsel til SPORT1.

At Füchse Berlin er nået helt til tops skyldes også klubbens særlige fokus på egen talentudvikling. Hele syv af 14 spillere i den afgørende kamp kom fra klubbens egen akademi. Særligt Matthes Langhoff imponerede i midterforsvaret, hvilket sportsdirektør Bob Hanning fremhæver som afgørende:

“Hvis Matthes Langhoff ikke havde spillet så godt i midterblokken og lukket helt ned for Rhein-Neckar Löwen, ville vi ikke være tyske mestre nu.”

Bob Hanning er desuden overbevist om, at klubbens strategi med at satse på unge tyske spillere kombineret med enkelte internationale profiler som Gidsel og Lasse Andersson, er vejen frem for fortsat succes.

“Det er betingelsen for mit arbejde. For intet andet står jeg til rådighed, og så længe jeg arbejder her, vil det ikke ændre sig,” siger Hanning til SPORT1.

Allerede næste weekend har Füchse Berlin mulighed for at hente endnu en stor titel, når holdet deltager i Champions League Final Four. Her venter først HBC Nantes i semifinalen.

LIVE - Mest læste Håndboldnyheder

LIVE - Mest læste Fodboldnyheder

LIVE - Mest læste ishockeynyheder