LIVE - Mest læste Håndboldnyheder

Nikolaj Hennecke Jensen

Ekspert vover pelsen: - DM-guldet går til …

Ekspert Lars Rasmussen kommer med sit bud på, hvem der sent i aften kan kalde sig vinder af sæsonens absolut sidste håndboldkamp og dermed også kan kalde sig dansk mester.

Selv om det er to giganter, der tørner sammen i aftenens DM-finale, har Lars Rasmussen alligevel besluttet sig for, hvem han tror løber med mesterskabet. 

Og det er altså Odense Håndbold, som ifølge eksperten har de bedste kort på hånden – men kun med et mulehår.

– Jeg tror, det bliver en tæt og intens kamp, som først afgøres i de allersidste minutter og sekunder. Men jeg hælder til, at Odense trækker det længste strå, siger Lars Rasmussen til Europamester.dk.

Han lægger især vægt på, hvordan Odense har formået at læse spillet hos Esbjergs største profil, Henny Reistad, i flere kampe i løbet af sæsonen. Den norske stjernespiller har i perioder været ustoppelig, men Odenses midterforsvar har i store perioder fundet opskriften på at begrænse hendes indflydelse.

– For det første tror jeg, at Odense lykkes med at holde Henny Reistad nede. Hun er Esbjergs største trussel og verdens bedste håndboldspiller, men Odense har haft held med at lukke ned for hende, blandt andet med offensivt forsvar og et godt samarbejde med målvogterne. Hvis de kan gentage det i aften, har Esbjerg svært ved at finde alternativer, forklarer Rasmussen.

At kampen spilles i Odense Idrætshal, ser han også som et klart plus for hjemmeholdet. 

Publikum i hallen er kendt for at skabe et trykkende lydtæppe, og det kan ifølge Rasmussen blive en vigtig faktor i en tæt finale.

– Det betyder noget, at Odense har hjemmebane. Publikum plejer at skabe en voldsom stemning, og det giver energi i slutfasen, når benene er tunge og beslutningerne skal træffes hurtigt. Esbjerg skal være virkelig skarpe mentalt for ikke at lade sig påvirke, siger han.

Samtidig vurderer han, at Odenses bredere trup kan komme til at gøre forskellen, når minutterne tikker ned og trætheden sætter ind. Hvor Esbjerg i høj grad er afhængige af enkelte profiler, har Odense flere strenge at spille på.

– Odense har flere spillere, de kan sætte ind uden at tabe niveau. Det kan blive afgørende i en kamp, hvor intensiteten og tempoet bliver højt, og hvor der bliver brug for friske kræfter fra bænken. Esbjerg er stærke, men deres spil bliver mere sårbart, hvis nøglespillere skal have pauser eller løber ind i problemer, vurderer Rasmussen.

Han understreger dog, at det langt fra er nogen sikker sejr, han spår. Tværtimod forventer han en jævnbyrdig og dramatisk affære, hvor marginalerne kommer til at spille en afgørende rolle.

– Når det er sagt, så er det to fremragende hold med masser af kvalitet og finaleerfaring. Det bliver et drama, og jeg ville ikke blive overrasket, hvis det kun er ét eller to mål, der adskiller dem. Men mit bud er, at det bliver Odense, der står med guldet, når klokken runder 22 i aften, siger Lars Rasmussen.

Hvis Odense løber med guldet, vil det være første gang siden 2022. Esbjerg har vundet DM-guld de seneste to sæsoner i træk.

LIVE - Mest læste Håndboldnyheder

LIVE - Mest læste Fodboldnyheder

LIVE - Mest læste ishockeynyheder