LIVE - Mest læste Håndboldnyheder

Patrick Andersen

Massiv interesse for VM 2027

Billetsalget til VM i herrehåndbold 2027 i Tyskland har fået en flyvende start med over 100.000 solgte billetter på et døgn, og flere af Tysklands kampe i München og Köln er allerede udsolgt.

Interessen for VM i herrehåndbold 2027 i Tyskland er massiv allerede nu. Ifølge det tyske håndboldforbund (DHB) er der solgt mere end 100.000 billetter inden for det første døgn, efter det frie billetsalg åbnede mandag.

"Starten på billetsalget har overgået vores forventninger og viser tydeligt, hvor stor glæden og forventningen til en hjemme-VM er," siger DHB’s bestyrelsesformand Mark Schober og kalder interessen "ekstremt glædelig".

Særligt de tyske kampe er i høj kurs. Alle tre opgør i den indledende runde i München samt to ud af tre kampe i mellemrunden i Köln er allerede udsolgt. På disse spilledage er der i øjeblikket kun hospitality-billetter tilbage.

For fans, der endnu ikke har sikret sig adgang til Tysklands kampe, kan der dog opstå en ny mulighed senere. Når gruppeinddelingen foretages til sommer, vil der blive frigivet yderligere billetter, blandt andet fra nationale kvoter og eventuelle returnerede billetter.

Til gengæld er der fortsat god adgang til billetter til kampe uden tysk deltagelse – både i München og Köln samt i de øvrige værtsbyer Kiel, Magdeburg, Stuttgart og Hannover.

VM-slutrunden spilles fra den 13. til 31. januar 2027, og alt tyder allerede nu på, at turneringen bliver afviklet for fyldte huse.

LIVE - Mest læste Håndboldnyheder

LIVE - Mest læste Fodboldnyheder

LIVE - Mest læste ishockeynyheder