LIVE - Mest læste Håndboldnyheder

Anders T. Willumsen

Ringsted formand ramt efter historisk triumf!

Henrik Dudek satte ord på følelserne, da ITMS Ringsted nåede et højdepunkt i klubbens historie.

Der var blanke øjne hos Henrik Dudek, da ITMS Ringsted kunne fejre en af de største bedrifter i klubbens historie. Formanden og ejeren, der har en livslang tilknytning til håndboldhallen, oplevede triumfen som kulminationen på mange års arbejde.

Han har selv spillet håndbold i hallen siden teenageårene, og netop den lange rejse gjorde øjeblikket ekstra følelsesladet. For Dudek var der ingen tvivl om, at klubbens seneste succes overgår alt, hvad der tidligere er opnået.

“Jeg har spillet i håndbold i den her hal, siden jeg var 14 år, og det er lidt en kulmination på mange års hårdt arbejde," siger han til TV2 Sport.

Ifølge Dudek er der heller ingen grund til at diskutere, om klubben tidligere har præsteret noget tilsvarende. Set i hans øjne står bedriften alene som det største, ITMS Ringsted nogensinde har opnået, og noget, der vil blive talt om i mange år frem.


 

LIVE - Mest læste Håndboldnyheder

LIVE - Mest læste Fodboldnyheder

LIVE - Mest læste ishockeynyheder