LIVE - Mest læste Håndboldnyheder

Ditte Hansen

Tidligere Esbjerg-stjerne ser frem til samarbejdet med Jesper Jensen i FTC

Vilde Mortensen Ingstad nærmer sig et comeback efter den korsbåndsskade, hun pådrog sig under OL i Paris.

Ungarske FTC opruster markant frem mod den kommende sæson og får tilgang af flere profiler – herunder en tidligere Team Esbjerg-trio.

En af dem er Vilde Mortensen Ingstad, der spillede i Esbjerg fra 2016 til 2023. Hun bliver nu genforenet med Jesper Jensen, som hun tidligere havde som cheftræner i det vestjyske.

Den stærke norske stregspiller nærmer sig et comeback efter den korsbåndsskade, hun pådrog sig ved OL i Paris sidste år. I et interview med sin nye klub deler hun sine første indtryk af FTC – og fortæller, hvordan hun ser på udsigten til igen at skulle have Jesper Jensen som træner. 

Se interviewet herunder:

LIVE - Mest læste Håndboldnyheder

LIVE - Mest læste Fodboldnyheder

LIVE - Mest læste ishockeynyheder