Den norske landstræner brød vild statistik
Siden 1994 har Norge kun haft 3 landstrænere - Marit Breivik fra 1994-2009, Thorir Heigirsson 2009-2024, Ole Gustav Gjekstad fra 2025-nu - og ingen af Gjekstads forgængere har ifølge norske medier formået at vinde guld til deres første slutrunde. En præstation, der også er meget vanskelig - men Gjekstad formåede altså at overtage og implementere sit præg på rekordfart.
Hans første samling i foråret var med et regulært rekrutlandshold, hvor det norske landsholds sejrsrate var noget uvant - med blandt andet nederlag til både Danmark og Holland - men efter sommeren har de vante spillere været til rådighed og Gjekstad har ryddet bordet.
Især angrebsmæssigt har nordmændene spillet bedre håndbold, det bliver spændende at se hvordan nordmændene kommer til at klare sig i fremtiden - med Katrine Lundes landsholdspensionering til foråret, er der lidt usikkerhed omkring målvogterpositionen indtil Silje Solberg er tilbage i form efter sin graviditet. Eli Marie Raasok gør det fornuftigt, men både June Krog og Dina Frisendal er meget talentfulde. Selma Henriksen havde undertegnet personligt glædet sig til at se an til VM, men det var ikke mange minutter den unge Storhamar-streg fik under slutrunden.