Ekspert-analyse: Her står Helle Thomsens trup i forhold til favoritterne!
Når VM i damehåndbold nærmer sig i Tyskland og Norge, er det danske landshold midt i et markant generationsskifte. Trods udskiftninger og en ny trænerduo vurderer eksperter, at Danmark fortsat står stærkt i kampen om medaljerne.
Ifølge TV 2 Sports håndboldekspert Lærke Møller har de seneste ændringer dog skubbet lidt til styrkeforholdet mellem Danmark og de regerende OL- og Europamestre fra Norge.
“Danmark har taget et skridt væk fra Norge, hvis man kigger på styrkeforholdet de to imellem,” siger hun.
Danmark møder VM med flere nye ansigter. Truppen tæller tre debutanter – Nanna Hinnerfeldt, Sofie Bardrum og Laura Borg – mens en af nøglespillerne, Mie Højlund, fortsat er ude med skade. Samtidig skal spillerne vænne sig til et nyt trænerteam, hvilket kan påvirke samspillet i de afgørende kampe.
“Når man kigger på trupudtagelsen, er der tre debutanter … På trods af det står jeg med en følelse af, at Danmark fortsat står et solidt sted,” siger Møller.
Norge er fortsat storfavorit. Nationen har de seneste år domineret international kvindehåndbold med både OL-guld og EM-triumf, mens Frankrig er regerende verdensmester. Danmark, der tog bronze ved EM 2022, jagter nu endnu et skridt frem mod toppen.
“Norge er stadigvæk favorit i min optik. … Danmark er et lidt større skridt fra nordmændene,” siger Møller – men tilføjer, at hun fortsat tror på danske medaljer.
Danmarks første kampe ved VM bliver derfor både en test af den nye generation og et pejlemærke for, hvor tæt de rødhvide faktisk er på at udfordre de norske giganter.