LIVE - Mest læste Håndboldnyheder

Anders T. Willumsen

Europamesters optakt: Team Esbjerg på jagt efter genoprejsning

De danske vicemestre har haft en skæv start på sæsonen. De indledte med et nederlag i Super Cuppen til rivalerne fra Odense Håndbold, hvor de aldrig rigtig var i teten, og i første runde af Bambuni Kvindeligaen fik de noget overraskende kun uafgjort mod et friskt spillende Silkeborg Voel mandskab.

Dagens modstander er Viborg HK, der på hjemmebane skal følge op på en fin sejr mod Ringkøbing Håndbold. Traditionsklubben Viborg HK har også haft en noget rodet opstart, klubbens absolutte profil, der tidligere på året fik forlænget sin kontrakt, er efter uløselige uenigheder med resten af truppen blev smidt på porten. Tumulten i kulissen fik også cheftræner Ole Bitsch til at trække sig fra klubben midt i optakten. Spillemæssigt har det dog ikke rigtig været til at se, de midtjyske piger har vundet alle kampe i pre-season, fraset et knebent nederlag mod Ikast Håndbold. Det ligner, at spillerne har samlet sig og står endnu tættere sammen. En stor del af truppen har også haft en vis kontinuitet, det er tredje sæson hvor størstedelen af kuldet har spillet sammen, så samspillet bør være stærkt, og det kan den nyligt forfremmede cheftræner, Anders Friis, forhåbentlig nyde godt af. Største angrebsspil må være færøske og meget unge Jana Mittun, der både kan sætte spillet flot op til sine holdkammerater og spidskompetencer i duelspillet. Men også norske Marielle Martinsen, som måske går lidt under radaren, er garant for en solid indsats i begge ender af banen. Kort før denne sæsonstart kom højrebacken Clara Thomsen fra de danske mestre, og kvitterede med 7 mål i sin debut. På stregen er netop nykårede landsholdsspiller Sara Hald stadig at finde, og hun har i de sidste tre sæsoner været garant for mange mål og stor fight. 

I Team Esbjerg er der trods en skæv start masser af absolut topkvalitet, til denne kamp er holdkortet blev væsentlig forstærket – verdensstjernen i angrebet Henny Reistad er med igen, og hun har generelt en synergistisk effekt på sine medspillere. Endnu vigtigere er det nok at Line Haugsted også er med, Haugsted er blandt verdens absolut bedste forsvarsspillere, og især defensiven så skidt ud mod Silkeborg-Voel. Men hun har en stor opgave foran sig, hendes makkere i midterforsvaret fra sidste sæson er væk eller på barsel, og de nytilkomne har ikke den fornødne kvalitet i forsvaret individuelt, sammenlignet med dem der tog afsted. Til gengæld kan især Tabea Schmid give en masser til vestjydernes angrebsspil, hvilket måske kan aflaste nogle af bagspillerne. På de to back-positioner er forsvarspositioner en smule udsat også set udefra, en løsning kunne være at lade Michala Møller dække mere op. Det er et sultent Team Esbjerg-mandskab der kommer til, og pilen peger hos undertegnet på dem i forhold til dagens kamp. Det vil også være et godt pejlemærke for Axners trup inden Champions League sæsonen starter mod franske Metz. 

Kampen kan ses på TV2 Sport kl. 20.00. 

LIVE - Mest læste Håndboldnyheder

LIVE - Mest læste Fodboldnyheder

LIVE - Mest læste ishockeynyheder