Færøerne drillede Montenegro – men erfaringen afgjorde kampen
Claus Mogensens tropper fik en forrygende start foran et entusiastisk publikum i Tórshavn og bragte sig foran 4-1, inden gæsterne fik justeret forsvaret. Da Tatjana Brnovic og Djurdjina Jaukovic fik styr på midtzonen, fik Montenegro mere kontrol og gik endda foran 11-7. Alligevel nægtede færingerne at give op – anført af Jana Mittún, der trak i de offensive tråde, lykkedes det værterne at gå til pause med stillingen 14-14.
Efter pausen satte Montenegros rutine dog tydeligt sit præg på kampen. De bremsede tempoet, fandt rytmen i angrebet og straffede hver færøsk fejl. Med et kvarter igen havde gæsterne opbygget en føring på 25-20, og derfra var der ingen vej tilbage for hjemmeholdet.
Trods nederlaget var stemningen i hallen igen fantastisk, og spillerne tog nederlaget med oprejst pande.
“Der var en fantastisk atmosfære i Tórshavn igen! Vi er meget tilfredse med vores første halvleg, men vi havde det svært i anden. De har et stærkt forsvar og masser af fysik, og i dag var de bare bedre efter pausen. Vi glæder os til at møde dem igen ved det kommende verdensmesterskab,” siger stregspilleren Pernille Brandenborg til eurohandball.com.
Montenegro cementerede dermed sin favoritrolle i gruppen, mens Færøerne endnu engang viste, at holdet kan spille op med Europas bedste i lange perioder.