Highlights: Melsungen måtte undvære store profiler, men tager smal sejr i European League
Det var et skadesramt MT Melsungen mandskab som tidligere på aftenen tog en smal sejr på enkelt mål (28-27) mod den stærke spanske klub Bidasoa Irun
Det tyske tophold har i en længere periode måtte undvære den danske landsholdsprofil Aaron Mensing, men måtte i aftenens opgør også stille til start uden den tidligere TTH spiller Nikolaj Enderleit.
Ud over de manglende danske profiler, må klubben også undvære deres klare førstevalg på målvogterpositionen, montenegrinske Nebojsa Simic, som har pådraget sig en alvorlig knæskade.
Alligevel formåede klubben at hive en sejr hjem på et enkelt mål, og kan derfor tage til Spanien i næste uge, hvor det skal afgøres, hvem af de to hold, som tager billetten til European League Final-4 i Hamborg.