LIVE - Mest læste Håndboldnyheder

Anders T. Willumsen

Johanna Bundsen og Metz med perfekt optakt inden storkamp mod Team Esbjerg

Metz Handball mødte Chambray Touraine i første ligakamp inden Champions League indledes mod Team Esbjerg, det blev til en sejr på hele 40-24. Metz der tabte bronze-kampen til netop Team Esbjerg fik dermed et perfekt afsæt til weekendens

Metz Handball havde sidste sæson en lidt træg start, på grund af de store udskiftnigner, det blev til en uafgjort mod Storhammer i første Champions League-sejr. 

I år har der været ligeså mange udskiftninger, men integrationen af de nye spillere synes at være gået langt bedre. De to nytilkomne er gledet i absolut sidste time synes godt integreret - Xenia Smits viste overskud og lederevner i forsvar og kontrafasen, og Johanna Bundsen sluttede kampne med en redningsprocent på ca. 50 %. 

En gammel kending fra dansk håndbold, svenske Tyra Axner, viste flere gange i sidste sæson hvorfor det gav god mening at hente hende fra Nykøbing Falster. I ligakampen mod Chambray Touraine lynede hun 4 gange på kort tid, og fik knækket kampen hurtigt, ligesom stortalentet Lena Grandveau og Lucie Granier var flittige målscorer med henholdsvis 8 og 9 scoringer hver. 

Metz har spillet hele pre-season uden deres absolutte topspiller fra sidste sæson i kæmpetalentet Petra Vamos, alligevel har de ingen problemer haft med at lave mål og Xenia Smits og Bundsen synes at have lukket deres defensive udfordringer. Det bliver spændende at se Mayonaddes mandskab mod Team Esbjerg på søndag i Champions League!
 

LIVE - Mest læste Håndboldnyheder

LIVE - Mest læste Fodboldnyheder

LIVE - Mest læste ishockeynyheder