LIVE - Mest læste Håndboldnyheder

Anders T. Willumsen

Reistads nærmeste forfølger til verdens bedste: Jeg behøver ikke score flest mål

Elizabeth Omoregie giver i et interview med Eurohandball sine perspektiver på topkampen mod Odense i weekenden, at have spillet håndbold med legenden Cristina Neagu i flere år og afslutningen på landsholdskarrieren.

Henny Reistad er i særklasse den bedste spiller i verden, det er så udtalt som amen i kirken. Og så man på den næste række af spillere, kan det måske være svært at identificere den næste. Undertegnedes bud er den bulgarsk-fødte slovener, Elizabeth Omoregie, der kan det hele på ekstremt høj niveau og er ekstremt stabil. Et fremragende skud med mange varianter - stående, underhånd, løbe og hopskud, et glimrende blik for spillet og assist, og så dækker hun centralt i forsvaret. Alt i alt proto-typen på en perfekt spiller. Hendes loyalitet overfor CSM har nok forhindret hende i at komme i Final 4, og hvem husker ikke de to kampe mod Team Esbjerg sidste sæson, hvor hun var aldeles fremragende og tæt på at lave overraskelsen i Dokken! 

Odense og CSM har mødtes fire gange i den europæiske topturnering i sæsonerne 2022/23 og 2023/24, og det rumænske hold vandt tre af kampene, herunder begge hjemmekampe. I øjeblikket ligger CSM på sjettepladsen i gruppe A, mens Odense indtager andenpladsen. Alligevel tror den 28-årige playmaker på sit hold.

"Det bliver en god kamp. Vi har mødt Odense før, og spillerne ved, hvordan det føles at stå over for denne modstander. Vi spiller på hjemmebane, holdet vil mærke ekstra støtte fra vores fans, og vi vil give alt for at vinde denne kamp," siger playmakeren.

Indtil videre har CSM manglet stabilitet i denne sæson. Holdet har tabt alle tre udekampe – mod Ikast Håndbold, Brest Bretagne Handball og Krim Otp Group Mercator. Til gengæld har det rumænske hold en perfekt hjemmestatistik, efter sejre over FTC-Rail Cargo Hungaria og HC Podravka i Bukarest.

"Hjemme er vores sted, vores styrke. Håndbold er meget populært i Bukarest og i Rumænien, og vi føler altid støtte. Vi har vores venner og familier på tribunen, hvilket giver ekstra motivation. Det er rigtigt, at vi har tabt alle udekampe indtil nu, men jeg synes, vi burde have vundet dem også. Så jeg er enig i, at vi har haft op- og nedture i løbet af sæsonen," tilføjer Omoregie.

Femte spillerunde var en af disse “nedture”, da CSM i lørdags tabte 31-27 til Omoregies tidligere klub Krim, som dermed fik deres første point i turneringen. Playmakeren, der spillede for den slovenske klub fra 2014 til 2018, var tydeligvis ikke tilfreds med resultatet.

"Det var en meget hård uge for os. Vi havde en svær kamp i den rumænske liga mod Bistrita, men inden da havde vi kun én dag til at forberede os, efter at mange spillere var vendt hjem fra landsholdene. Så vi var trætte – det er ikke en undskyldning, men jeg prøver bare at forklare situationen. Det var ikke vores bedste dag, men selv efter et nederlag forsøgte vi ikke at være for dramatiske. Selvfølgelig burde vi have vundet, men sådan noget sker på dette tidspunkt af sæsonen, og det var en god advarsel for os. Vi vil lære af det, og jeg er sikker på, at resultatet i returkampen hjemme bliver anderledes end i Ljubljana."

Med 27 mål er Omoregie CSM’s topscorer i denne sæsons EHF Champions League og deler en 12.-plads på turneringens topscorerliste.

"Jeg er glad for mit eget spil, og efter så mange år i CSM synes jeg, jeg har en rolle på holdet, og folk respekterer mig. Særligt sidste sæson gav mig meget selvtillid. Jeg har altid min egen mening, men jeg er også meget nem at have med at gøre og klar til at hjælpe. Nu er der nogle nye spillere på holdet, og som playmaker synes jeg, der stadig er plads til at få alle forbundet. Jeg ønsker aldrig at score flest mål – holdets interesser er altid vigtigst," indrømmer hun.

Efter sit skifte fra Krim i 2018 spiller Omoregie nu sin ottende sæson i CSM, hvilket gør hende til den spiller, der har været længst tid i den nuværende trup. Hun spillede desuden syv sæsoner side om side med Cristina Neagu, før den rumænske stjerne stoppede karrieren denne sommer.

"Jeg spillede med Neagu i syv år, længere end med nogen anden i CSM, og det hjalp mig med at udvikle mig. Det var ikke let at spille ved siden af Cristina, for det er svært at se håndbold på den måde, hun ser det, og måske var det i starten frustrerende for hende, når jeg ikke forstod noget. Men jeg er også blevet mere moden, og i sidste ende dannede vi et godt makkerpar. Neagu tog altid ansvar, både i gode og svære tider, og hun kom altid med sine idéer, så jeg tror, holdet savner hende på en måde – og det gør fansene også," fortæller Omoregie.

CSM’s eneste triumf i EHF Champions League for kvinder ligger tilbage i 2016, og holdet blev nummer tre i både 2017 og 2018. Men i Omoregies tid i klubben er det endnu ikke lykkedes at nå EHF FINAL4, og hun håber, at denne sæson bliver anderledes.

"Vores første mål er at gå videre fra gruppen, og derefter tager vi det skridt for skridt. Selvfølgelig ønsker jeg at nå min første FINAL4 med CSM, men jeg vil også gerne have, at holdet vokser langsomt og på en sund måde, uden store op- og nedture."

Kvartfinalen har i mange år været CSM’s stopklods, og sidste sæson var ingen undtagelse, da holdet tabte til Team Esbjerg på dette stadie. Omoregie kan dog glæde sig over sin egen indsats, da hun blev turneringens næstbedste målscorer med 109 mål.

"I starten af sidste sæson spillede jeg godt, jeg scorede mange mål, og jeg fik mange komplimenter fra mine venner. For folk uden for håndbold betyder det meget at score, men for mig ikke så meget. Men kamp for kamp begyndte jeg at føle, at det er en ære at være blandt de tre bedste målscorere i Champions League-sæsonen. Det er ikke let at opnå, og jeg er stolt over at have gjort det."

Efter OL i Paris 2024 afsluttede Omoregie sin karriere på det slovenske landshold. Hun fortæller, at det har givet hende mere overskud til klubkampe.

"Når jeg bliver spurgt om dette, plejer jeg at svare ja. Ved at spille ved OL nåede jeg mit mål med landsholdet. Nogle erfarne spillere forlod holdet efter Paris, og jeg besluttede også at stoppe. Jeg er tilfreds med min karriere på Sloveniens hold, men nu kan jeg fokusere på klubben og på mit helbred, da jeg tidligere har haft nogle problemer. Så at spille for CSM er nu en prioritet, og jeg vil opfylde mine mål, som for eksempel at nå den første FINAL4 efter så mange år her," afslutter Omoregie.


 

LIVE - Mest læste Håndboldnyheder

LIVE - Mest læste Fodboldnyheder

LIVE - Mest læste ishockeynyheder