LIVE - Mest læste Håndboldnyheder

Ditte Hansen

Axnér før Ikast-brag: Der skal en hårdhed til i spillet og den rette attitude

Torsdag drager Team Esbjerg mod det midtjyske, hvor der venter et spændende opgør mod Ikast Håndbold.

Hvis det skal blive til en sejr over Ikast Håndbold torsdag aften i Bambuni Kvindeligaen, skal alle facetter i spil for Team Esbjerg. Angrebsspillet skal flyde og forsvaret skal stå solidt, så kontrafasen kan løbe hjemmeholdet over ende. Recepten er simpel, men den bliver svær at føre ud i livet mod et tophold.

Ikast står nemlig rigtig godt for tiden. Selvom de har flere langstidsskader i truppen, består den stadig af klassespillere på alle pladser. Dette har de også bevist med storspil i Champions League i indeværende sæson.

Af den grund handler det ikke kun for Team Esbjerg om at have fokus på én fase i spillet. For hvis de to andre bliver negligeret, bliver det svært at komme fra topkampen i Ikast med de to point, som er målet.

– Vi møder et hold, der spiller på et højt niveau, og som har mange gode spillere. Det er et Champions League-hold, der har leveret stærke resultater over hele sæsonen. Derfor bliver det også helheden, som skal fungere for os, da vi også er på udebane. Men vi kender dem godt, og de kender os godt, så det kræver en stor præstation, siger cheftræner Tomas Axnér i en pressemeddelse.

Et ordsprog siger, at et angreb sælger billetter, men et forsvar vinder mesterskaber. Defensiven bliver afgørende for kampens udfald, og netop denne del af spillet har været et tema for Team Esbjerg gennem efteråret.

På trods af enkelte udfald i nogle kampe, har Team Esbjerg leveret gode præstationer, og det ses også i statistikkerne, men det er stadig noget, som holdet har stor fokus på.

– Efter syv kampe i ligaen er vi det hold, der har scoret flest og lukket færrest ind, men når vi skal møde et godt hold, skal der er en god forsvarspræstation til. De har mange gode bagspillere, så vi vil altid have en tanke om, hvordan vi skal spille, men det er ikke nok. Der skal også en hårdhed til i spillet og den rette attitude, siger cheftræneren.

Ikast har gennem de seneste sæsoner været et bekendtskab, som har fået det bedste ud af Team Esbjerg, og sådan bliver det nok også denne dag. Kan gæsterne komme hjem med en sejr, vil det også betyde, at de har slået hul ned til en rival.

– De har allerede tabt to kampe i denne sæson, så kan vi gå hen at vinde kampen, kan vi også lægge god afstand til dem, og det er helt sikkert målsætningen, siger Tomas Axnér.

Det bliver dog uden Tabea Schmid, der stadig sidder ud med en skade, og Sanna Solberg, der er gravid med sit andet barn.

Team Esbjergs trup til kampen i Bambuni Kvindeligaen runde 8 mod Ikast Håndbold torsdag den 6. november kl. 20.00 i IBF Arena:

Målvogtere: Katharina Filter og Anna Kristensen
Venstre fløj: Elin Hansson
Højre fløj: Sarah Dekker, Mia Emmenegger og Marit Røsberg Jacobsen.
Streg: Kathrine Heindahl og Olivia Löfqvist
Bagspillere: Live Rushfeldt Deila, Line Haugsted, Judith van der Helm, Helene Kindberg, Nina Koppang, Michala Møller, Nora Mørk og Henny Reistad.

LIVE - Mest læste Håndboldnyheder

LIVE - Mest læste Fodboldnyheder

LIVE - Mest læste ishockeynyheder