LIVE - Mest læste Håndboldnyheder

Ditte Hansen

DanskHåndbold stemte europæisk ved IHF-valg

DanskHåndbold gav ikke sin stemme til Hassan Moustafa ved valget af IHF-præsident, hvor egypteren blev genvalgt for en ny fireårig periode.

Valget blev afgjort med et klart flertal til den siddende præsident, der opnåede 73,3 procent af stemmerne.

“Vi stemte på en af de europæiske kandidater af forskellige årsager. Vi accepterer selvfølgelig, at det ikke blev denne gang,” lyder det fra DanskHåndbold-formand Torsten Laen til TV 2 Sport og understreger respekten for præsidentens mangeårige arbejde. Han tilføjer,

Jeg synes, at der har været nogle spændende kandidater med de kompetencer, der kunne udvikle håndbolden yderligere. Derfor kiggede vi et andet sted hen,” fortæller Laen.

Hassan Moustafa modtog i alt 129 stemmer og endte dermed langt foran nærmeste konkurrent, sloveneren Franc Bobinac, der fik 24 stemmer.

LIVE - Mest læste Håndboldnyheder

LIVE - Mest læste Fodboldnyheder

LIVE - Mest læste ishockeynyheder