LIVE - Mest læste Håndboldnyheder

Patrick Andersen

Spanien tester EM-formen mod stærke nationer

Spanien afvikler fra 8. til 11. januar Torneo Internacional de España i Pamplona som sidste EM-test mod Slovakiet, Tunesien og en tredje nation forud for EHF EURO 2026.

Spanien får den sidste vigtige test inden EM 2026 på hjemmebane. Fra 8. til 11. januar afvikles Torneo Internacional de España i Navarra Arena i Pamplona, hvor det spanske herrelandshold møder Slovakiet, Tunesien og en tredje nation, der findes blandt Portugal, Egypten og Iran.

Turneringen er tænkt som en direkte optakt til EHF EURO 2026 og giver landstræner Jordi Ribera mulighed for at teste både spillere og taktiske løsninger kort før slutrunden. Med flere kampe på få dage bliver belastning, rotation og sammensætning af truppen sat under pres – præcis som det vil være tilfældet under EM.

Ved præsentationen af turneringen understregede det spanske håndboldforbunds formand Francisco V. Blázquez betydningen af arrangementet. "For et område er det afgørende at kunne huse et event som dette. Det har også en stærk følelsesmæssig værdi, fordi Navarra i lang tid har arbejdet for at få herrelandsholdet hertil. Det er en mulighed for igen at samle og styrke håndboldidentiteten i regionen".

Turneringen får også et lokalt præg, da flere navarranske profiler er involveret. Det gælder blandt andet Fernando Gurich, der er landstræner for Slovakiet, Fermín Turri som assistent på Spaniens landshold samt målmanden Sergio Hernández. Ifølge Blázquez viser det "tyngden og kvaliteten i navarransk håndbold".

Også fra regionalt hold bliver turneringen set som en markant begivenhed. Navarra har tidligere været vært for internationale håndboldturneringer, og ambitionen er igen at samle fulde tribuner og skabe en tydelig ramme omkring Spaniens EM-forberedelser.

Programmet byder på kampe alle fire dage og afsluttes med placeringskampe og finale søndag den 11. januar. For Spanien handler det ikke kun om resultater, men om at ramme det rette niveau og træffe de sidste afgørende valg inden EM-slutrunden.

LIVE - Mest læste Håndboldnyheder

LIVE - Mest læste Fodboldnyheder

LIVE - Mest læste ishockeynyheder