Efter nederlaget: Lyse åbner op om belastningen
Kolstad måtte søndag se sig slået i NM-finalen efter straffekast mod Runar, og for Simen Lyse blev nederlaget endnu et punktum for et efterår, der har været mere krævende end ønsket. Den norske nøglespiller lægger ikke skjul på, at finalen var hård at være i.
"Det var tungt at jagte hele kampen," siger Lyse efter nederlaget.
Kolstads sæson har budt på store udsving. Holdet har vist, at det kan slå tophold fra Bundesligaen, men har også oplevet markante nederlag i den hjemlige liga. Ifølge Lyse har uroen omkring klubben – herunder indførelsen af et lønloft – haft betydning, også selv om det ikke altid er noget, man taler åbent om.
"Alt rundt omkring påvirker lidt. Man kan sige, hvad man vil, men jeg tror, det ligger i underbevidstheden, når man ikke helt ved, hvad der kommer til at ske," forklarer han.
Trods ni mål i finalen følte Lyse sig fysisk klar efter en kort julepause, men erkender samtidig, at kroppen har været hårdt belastet gennem en tæt sæson med både liga, Champions League og pokalkampe.
"Jeg har nogle småskader, men det har alle. Jeg vil ikke bruge det som undskyldning. Over 60 minutter var vi for dårlige," siger han.
Kolstads trup har været smal, og det har betydet mange minutter på banen for profilerne. Netop det har Lyse tidligere peget på som en udfordring i hverdagen, hvor kampene ofte ligger to gange om ugen, kombineret med lange rejser i Europa.
"Det har været tungt at være i Kolstad. Vi har spillet rigtig meget, ofte over 50 minutter hver kamp, og vi rejser konstant. Det slider," har han tidligere sagt.
Uden for banen har 2024 dog også budt på lyspunkter. I maj blev Lyse far, og familielivet har givet ham et frirum, når håndbolden fylder for meget.
"Det er positivt at komme hjem til barnet. Så slipper jeg for at gå hjem og være sur, hvis jeg har spillet dårligt," siger han.
Efter sæsonen venter der et nyt kapitel. Simen Lyse forlader Kolstad efter syv år i klubben og skifter til PSG i Paris. For ham er skiftet også et mentalt frisk pust.
"Det tror jeg bliver en helt anden hverdag. Det bliver fedt med noget nyt," siger Lyse, som nu retter fokus mod EM med det norske landshold.